Dobré ráno, dobrý den,

máme 30. dubna a svátek má Blahoslav.   

Dnes nás čeká  jedna z nejmagičtějších nocí v roce. Noc z 30. dubna na 1. května je významným datem. Nachází se v kalendáři přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem a už od nepaměti byla této noci připisována magická síla. 

Pálení čarodějnic slavili už staří Keltové, kteří se tak loučili se zimou a vítali jaro. Svátek nazývali Beltine, což  znamená jasný, zářivý oheň. Právě oheň byl pro lidi dříve velmi tajemnou silou a měl pro ně magickou moc.

Keltové ohněm uctívali slunečního boha Belena, v  předvečer Beltainu  zhasínali všechny ohně, protože věřili, že v nich má skončit vše špatné. Následně pak zapálili ohně nové, aby vše mohlo začít čisté, neposkvrněné, nanovo. Ohni lidé dávali oběti bohům, aby si zajistili jejich přízeň. Keltové v noci přes ohně skákali, aby přivolali divokou sílu boha Cerunose. Za časného rozbřesku si ženy a dívky přivolávaly Bridie, bohyni jara. Tancovaly s věnci upletenými z čerstvých májových květů a lístků, protože nastával čas oslavovat  život a zrození. 

         Zřejmě z tohoto svátku pochází výrazně mladší zvyk – pálení čarodějnic, který lidstvo udržuje dodnes. Ohně se nejčastěji pálily na kopci za vesnicí, zřejmě proto, že dým měl čarodějnice, potažmo veškeré zlo odehnat co nejdále od domů.Také domy se v období před samotným svátkem vykuřovaly, zřejmě proto, aby se v nich neusadily zlé síly. K tomuto účelu sloužil jalovec, rozmarýna, bolehlav a routa, ale samozřejmě i kadidlo. Čarodějnice také zaháněly hlasité zvuky, především řinčení kovových nástrojů. A tak muži a chlapci v podvečer práskali na křižovatkách cest biči, zvonili zvonky, rámusili hrnci s pánvemi. 

Dnešní pracovní úkol bude pro holky a  pro kluky, můžeš si vybrat.

Holky, dámy, děvčata, ženy, mamky, babičky, víly, dcery, neteře, vnučky, snachy, dívenky, květinky…

       …vyjděte na zahradu nebo ven a udělejte si věnec. Na hlavu, na dnešní tanec u ohně…nebo na zeď jako příjemnou ozdobu kousku našeho dvora. 

Můj fotonávod najdete zde:

https://photos.app.goo.gl/9mhyDjdFRxorDNQKA

Kluci, hoši, taťkové, synové a dědové, tcháni, páni, tulipáni…

vyrobte si na počkání, na řinčení, rámusení, pořádný hlučící nástroj. Inspirace tady:

http://recyclingwastepoland.blogspot.com/2008/11/new-musical-instruments-from-recycled.html

nebo

https://www.davidholt.com/details/music/folk-instruments/stumpfiddle/

Tak večer nezapomeňte, zapalte oheň, přeskočte ho, zatancujte, opečte špekáček a užijte si prodlouženého víkendu.

Zdraví Vás

uč. Diana