Ahoj holky, ahoj kluci,

zdravím Vás. Dnes je čtvrtek 7. května a svátek má Stanislav.

Všechno nejlepší Staníkovi ze čtvrté třídy. Hodně zdraví.

Pranostika na tento den zní: Na svatého Stanislava napase se kůň i kráva.

Mnozí pozorovatelé povětrnosti si všimli, že zejména ve dnech kolem poloviny první květnové dekády se obvykle dostavovalo několikadenní výrazné oteplení. A jelikož tak bývalo zejména kolem 7. května, kdy má svátek Stanislav, byly tyto teplé a prosluněné dny pojmenovány stanislavským jarem. Svatý Jan v oleji (6. 5.) nám předzvěst vína daroval, svatí ledoví muži (12. až 14. 5.) však někdy mnoho vína vypijí.
Tato pranostika má na zřeteli olistování vinné révy v období teplého stanislavského jara a její možné poškození mrazem v následném čase ledových mužů.

Podle pranostiky nás tedy čeká období letních teplot, prodlouženého víkendu (v pátek 8. května slavíme Den vítězství) a v neděli budou mít svátek všechny maminky.

Proto dnes jen něco málo úkolů a pak raději vyrobíme něco hezkého pro maminku, babičku, tetu…přáníčko, srdíčko…nechám to na Vás, posílám inspiraci.

Prvňáci

Písanka strana 30 (píšeme malé r, slova s čárkou musíš napsat jedním tahem a pak teprve udělat čárku nad písmenem á, čárku piš shora směrem k písmenu, ne obráceně).

Postup psaní malého r zde:

Početníček strana 17 (druhé cvičení – sčítáme zleva doprava, tedy 2 + 3 je 5…napíšeme pod příklad a 5 + 3 = 8).

Výtvarný a pracovní úkol níže.

Třeťáci

Početníček strana 34 cvičení 2 (zkoušky dělej na sčítání) , cvičení 3 (bez zkoušek, počítáš nejdřív pod sebou pod obrázkem, výsledky zapíšeš do tabulky).

Písanka tiskacího písma strana 26 (mrkni na postup tahů při psaní tiskacího A, N, M, modré šipky Ti napoví).

Výtvarný a pracovní úkol

V neděli budou mít svátek všechny maminky. Pojďme udělat té naší mamince (babičce, tetě) radost a připravme pro ni přáníčko nebo srdíčko. Šablonu a inspiraci najdete tady, šablonu srdce si vyrobíš sám/a, stačí papír přeložit a stříhat pouze polovinu srdce. Trénuj osovou souměrnost.

Věřím, že něco malého pro maminku se Vám povede. Třeťáci jistě zvládnou napsat mamince i přání, stačí základní papír přeložit.

Přeji Vám hodně zdaru při práci a krásný prodloužený víkend.

Vaše uč. Diana