ZŠ a MŠ, Lovčice

Angličtina, čtvrťáci a páťáci, 27. 3. – 3. 4.

Hello girls. Hello boys.

First, let’s play a game, OK?


And I’ve got another simple game for you.

A teď česky: jíst snídani, obléknout se, sbalit si tašku, vyčistit si zuby, ustlat postel, jít do školy. Dokážeš české fráze spojit s těmi anglickými? Mělo by to být „really easy“. 🙂


Anna’s First Day

Budete poslouchat, tedy you’re going to listen to a story about two sisters. The big sister’s name is Monica. The little sister’s name is Anna. Anna is going to school for the first time. It’s her first day at school. Wow. She’s very excited. (čti „iksajtid“) Je velice natěšená.

Read and listen to the story.


Anna is EXCITED. Anička je natěšená, nadšená, celou noc nespala. She’s really, really excited. Čti „iksajtid“. 🙂

Pamatujete si, kdy vy jste byli naposledy podobně EXCITED, čti „iksajtid“? Was it at Christmas, your birthday, ice hockey match, your first day at school?

Play this game about feelings.

Write how you feel in these situations. Napište, jak se cítíte v těchto situacích. Use the Padlet below. (Mimochodem, své odpovědi můžete i namluvit jako hlasové zprávy. Klikněte na tři tečky dole v políčku vaší zprávy, rozbalí se seznam a jedna z možností je Voice. Určitě to vyzkoušejte, já to taky udělal.)

Situation 1. It’s your birthday. And you’ve got a new Barbie doll? How are you feeling?

Situation 2. It’s your birthday. And you’ve got a book about World War II. How do you like that present?

Situation 3. It’s your mum’s birthday today. And you haven’t got a present for her.

Situation 4. The Minister of Education, Youth and Sport says you must go to school tomorrow. Minister školství, mládeže a tělovýchovy řekne, že musíte zítra do školy. How do you feel?

Vytvořeno pomocí služby Padlet