Bezpečí dětí na internetu – důležité!

Vážení rodiče,

letos slavíme 30. výročí prvního připojení českého počítače na internet. Od té doby se tato globální síť (a s ní i naše životy) proměnila neuvěřitelným způsobem. Otevírá jak netušené možnosti a obzory, tak i hrozby a nebezpečí.

Proto se ve čtvrtém a pátém ročníku tento týden věnujeme v hodinách předmětu Člověk a jeho svět otázkám bezpečnosti na internetu a zásadám bezpečného chování na síti. (Věřím ale, že se tato zpráva může týkat i našich kamarádů a kamarádek z nižších ročníků.)

Z našich aktivit a diskuzí vyplynulo, že kluci a holky si uvědomují zásady bezpečného chování v reálném světě: nebudou se bavit s cizími lidmi na ulici nebo na nádraží. Na internetu ale mají falešný pocit bezpečí a mnohdy se chovají rizikově. Znají na příklad stránky a aplikaci Omegle (o jejíž existenci jsem do našeho rozhovoru neměl tušení), která umožňuje komukoliv spojit se prostřednictvím textu nebo videa s kýmkoliv na světě. V soukromí, jeden na jednoho. Ještě jednou: dítě – webová kamera – neznámá osoba kdekoliv na světě. Pro přístup ke službě není potřeba žádný účet. Abyste službu mohli využít, musíte potvrdit, že je vám víc než osmnáct, ale věk nikdo neověřuje. Jak vy, tak i partner na druhé straně obrazovky si video hovor může nahrávat, sdílet, upravovat. To je přece šílené! Desetileté děcko vstoupí do uzavřené místnosti a … s ním/s ní je tam… Kdo?

Proto vás prosím, abyste si našli čas a s dětmi o jejich aktivitách na webu otevřeně mluvili a zároveň je kontrolovali.

V žádném případě nepíšu tento příspěvek, abych dával tyto aktivity dětem za vinu. Jsou zvídavé a zvědavé a to je dobře. Je tu ale nebezpečí skryté za přátelskou tváří různých webovek, aplikací, sociálních sítí a bůhvíčehoještě. Pomozme jim bránit se proti této hrozbě.

Informace česky: https://www.e-bezpeci.cz/index.php/rodicum-ucitelum-zakum/1300-omegle

Info in English: https://www.parents.com/kids/safety/internet/is-omegle-safe-for-kids/

Samozřejmě i my všichni ve škole jsme připraveni s vámi spolupracovat a řešit případné problémy. Obracejte se na nás.

Pevné nervy 🙂 při výchově dětí přeje

Michal Dušík