ČAJS, čtvrťáci a páťáci, bzukot na zahradě

Ahoj holky, zdarec borci,

the weather is very nice these days. It’s sunny, it’s hot, it’s just lovely. And I like working in my garden. A tak jsem si říkal, že bych i vám mohl nabídnout nějakou venkovní činnost.

Tento příspěvek jsem nazval bzukot na zahradě. Co všechno vám na zahradách bzučí? Včely, vosy, mouchy, brouci,… a čmeláci! Čmeláci jsou strašně zajímaví tvorové. A je moc dobré je na zahradě mít. Ostatně podívejte se na toto video.

Rozhodl jsem se, že si takový domeček pro čmeláky, čmelín, čmúl, taky postavím. Není to tak složité. Ostatně tady je moje video.


A tady je první úkol pro vás. Dokázali byste i vy postavit takový domeček pro čmeláky? Budu moc rád, když se vám to podaří a když se s námi podělíte o fotky a zážitky. (Padlet níže.)

Protože o tom nikde ve videu nemluvím, vězte, že vnitřní rozměry úlu jsou zhruba 25cm na šířku, 25cm hloubka a 25cm výška. Ale vaše čmelíny se mohou o pár centimetrů lišit. Čmelákům to určitě vadit nebude. 🙂

Více informací se dozvíte z těchto videí.


Přijde vám tento úkol příliš složitý? Nic se neděje, čmelín prostě nevyrábějte. Ale odpovězte na tyto otázky:

  1. Hmyzu, a tedy i čmeláků, v naší krajině ubývá. Dokážeš najít nějaké důvody, proč tomu tak je?
  2. Co by se stalo, kdyby jednoho dne ze světa zmizely hmyzí druhy, jako jsou včely, čmeláci a pačmeláci?

Pište na tento Padlet.

Vytvořeno pomocí služby Padlet

Pozorování života na zahradě.

Změňme téma. Na zahradách se můžeme setkat s mnoha živočišnými druhy. Na mé se to jen hemží sýkorkami, hnízdí nám tu červenky a rehci, o kosech a špačcích ani nemluvím. Jo a taky vrabci. A strakapoudi, sem tam k nám zabloudí i žluna. A letos poprvé se již ozvala i žluva.

O čem to mluvím? Přece o ptácích. Pokud se o našem ptactvu chcete dozvědět více, vřele doporučuji apku Hlasy ptáků, kterou si můžete stáhnout přímo do telefonu. Tady je:
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.kle.hlasyptaku

Pozorujte život na zahradě a v okolí svého bydliště. A opět se podělte o to, co jste spatřili. (A nemusí to být jen ptáci. Třeba narazíte na zajímavé obojživelníky, plazy, savce nebo vačnatce… na ty poslední asi ztěží.) Pište na tento Padlet.

Vytvořeno pomocí služby Padlet