Dny elektronové mikroskopie

 V pátek 24. března se nejstarší žáci (4. a 5. roč.) vypravili do sídelního města Brna, aby navštívili jedinečnou výstavu v Technickém muzeu Brno. Ranní Brno jsme si prohlíželi z Kapucínských zahrad. Tam jsme také posnídali a pak kličkovali ulicemi až na Českou, kde jsme hupli na šalinu směr Technologický park.

     V muzeu po půlhodince zevlování jsme se spustili do suterénu budovy, kde na nás už čekali lektoři u svých stanovišť. Žáci se mohli kouknout na plátek zlata právě přes elektronový mikroskop, hráli různé kvízy, poznávačky z fotek  přes mikroskop – jak vypadá jahoda, suchý zip, sosák klíštěte, oko mola a soustu dalších. Po půlhodince jsme se přesunuli do dalších prostor a tam na nás už čekali studenti vysoké školy se svým fyzikálním divadlem. Vysvětlili nám, co je to tok elektronů, že jejich svítivost se dá zvýšit vzduchoprázdnem, tok elektronů se dá ohýbat a měnit pomocí silného magnetu….. Prostě rozdíl mezi obyčejným a elektronovým mikroskopem. Největší zážitky ale byly s Van de Graaffovým generátorem! To některým vstávaly vlasy na hlavě, a nebylo to hrůzou!

     Na závěr jsme si prošli celé patro, v němž jsme proletěli svět IT. Od prvních fotoaparátů přes počítačky, kalkulačky, první počítače, počítačové hry až po současnost. Moc mě potěšilo nadšení a jedna z reakcí při odchodu z muzea: „Toto bylo zatím nejlepší muzeum, kde jsme byli!!“

     Více fotografií na odkazu níže. 

https://photos.app.goo.gl/voDGKVvTHQDSpej8A