Mrtvá ruka

V temném dušičkovém období žáci 4. a 5. ročníku oživili ducha mrtvé ruky krutého školníka Tristrama Bachora, který týral děti kdysi dávno, ještě před školskou reformou…

Fotky zde: https://goo.gl/photos/HTyT1iagKqsQ9q8L7

A jak to provedli? Chemicky!

Tady je princip:
Budeš potřebovat ocet a jedlou sodu. Ocet patří mezi skupinu látek, které se říká kyseliny. Je to vlastně vodou naředěná kyselina octová. Jedlá soda patří mezi látky, kterým se říká zásady (látky zásadité, alkalické). Kyseliny a zásady si můžeš představit jako odvěké nepřítele. Jako dva rytíře, kteří se navzájem nenávidí a utkají se na život a na smrt kdykoliv se potkají. Jejich zápasy končívají remízou, není vítěze, jsou jenom poražení.
V chemii se tomuto zápasu říká neutralizace. Je to chemická reakce mezi kyselinou a zásadou. Může být prudká i výbušná a jejím výsledkem jsou soli, plyny apod.

Jak na kouzlo?

Potřebuješ gumovou nebo sáčkovou rukavici, nádobu, gumičku, ocet a jedlou sodu. Do nádoby nalij trochu octa. Do špiček prstů rukavice nasyp trochu jedlé sody. Rukavici upevni na nádoby gumičkou. Jakmile zdvihneš rukavici, nasypeš jedlou sodu do octa a nastartuješ chemickou reakci. Plyny naplní rukavici a ta ožije.