Plenér Haluzice 2023

Po třech letech jsme opět mohli vyrazit s ZUŠ Ždánice a ZUŠ Břeclav na výtvarný plenér. Počasí přálo a tak jsme mohli začít. Téma velmi těžké – abstrakce a holandský výtvarník Piet Mondrian. Ale my jsme se ho nelekli, protože Mondriana známe z hodin matematiky – výuka geometrických tvarů čtverce a obdélníku. Ale všechno od začátku. Strom v přírodě, zjednodušení jeho kresby do opakujících se tvarů větví, přes mandaly až k opravdové abstrakci. A jelikož jsme byli v Haluzicích na hájence, převedli jsme do finální malby na plátno na formát 130 x 130 cm, právě prostory hájenky a jejího okolí – budovy, bazén, travnaté plochy, chatky. Využili jsme také Mondrianovy barvy – žlutá, červená, modrá, černá a bílá. Vše si můžete prohlédnout na fotkách níže. Skvělou vsuvkou do výtvarna byla přítomnost další paní učitelky z Břeclavi, která vede literární a dramatický obor, takže jsme třetí den využili ke hraní „živých obrazů“.
Musím závěrem konstatovat, že tři dny v přírodě, kde není signál, svítí slunce, paní kuchařky skvěle vaří a my všichni máme velký hlad, k tomu výtvarné umění…. úžasná konstelace a podle vyjádření všech dětí, se akce moc povedla. Klidně by vydrželi i déle. Což nás samozřejmě potěšilo. Už se těšíme na červnovou vernisáž výstavy ve Ždánicích, na kterou všechny předem zveme. Sledujte naše stránky!

Fotky zde: https://photos.app.goo.gl/tc3dXYh6QAXtCxY87

Poznámka: plenér ve výtvarném umění znamená malování krajin nebo i vystavování soch a uměleckých předmětů venku, „na vzduchu“ (francouzsky en plein air). https://cs.wikipedia.org/wiki/Plen%C3%A9r