Pondělí 23. 3.

Ahoj andílci!

Tak začínáme další týden učení z domova. Je pondělí, já bych se chtěla zeptat: „Co jste dělali o víkendu?“ Možná byste mi mohli napsat mail, jestli za těch téměř 14 dní, co jsme doma, jste už něco zajímavého zažili, viděli, naučili se s UčíTelkou či jinými vzdělávacími pořady, kterých jsou teď mraky a tudíž vůbec nemusím mít strach, že než se zase potkáme, tak všechno zapomenete…

Já mám za sebou jeden velkolepý zážitek! Po roce sbírání odvahy jsem včera podlehla kouzlu otužování a vlezla jsem do rybníka. Vzduch 4 st. C, voda 6 st. C. Bylo to ohromné, vydržela jsem asi jen 6 sekund, ale pak ta euforie! Jaké to bylo, můžete vidět v příloze. 🙂

Teď mě napadl úkol: zjisti, co znamená slovo EUFORIE, napiš ho do sešitu ČJ a přidej nějaký příklad, kdy je možné vidět euforii. 🙂 Nebo mi to můžete písnout do mailu.

Musím Vám napsat, jaké překvapení mě čekalo v mailu minulý týden. Staník mi poslal přílohou svůj obrázek – úkol do Vv. Nádherný narcis, vyvedený jako z atlasu rostlin. Co ostatní? Mají už hotový obrázek? Pokud ano a máte možnost ho naskenovat, vyfotit, ráda nechám potěšít své oko a duši Vašimi obrázky. Posílejte na mail školy nebo na tel. 775 292 795.

A teď už bych měla postoupit k výuce na příští dny. Mám radost, že jsem objevila Matýskovu matematiku a že si tam budete moci najít vysvětlení k opravdu jakémukoliv učivu z matematiky a geometrie.

Dnes přidávám procvičovací stránky k českému jazyku. https://www.umimecesky.cz/doplnovacka

Na straně si vpravo nahoře zvolíte ročník (4. nebo 5. třídu), můžete si z doplňovaček skočit na diktáty, vysvětlení gramatiky… apod. Stačí se jen procourat stránkami a pořádně je prozkoumat, co všechno nabízejí. 

A co nabízím tento týden já?

4. ročník:

Projdeme si v matematice v učebnici str. 67 – 69. Když příkladně cvičení str. 67 napíšete do školního sešitu – ale jen příklady (bez zápisu a odpovědi), bud to fajn. Stejně tak, když ze strany 69 uděláte nějaké cvičení do sešitu, připomínám, že budeme dělat jen příklady!!! Mno a pak když hupnete do PS A: 53, 54, pak PS B, tak na str. 22 a 23 (jen půlka) máte tolik příkladů, až Vám půjde hlava kolem. 🙂  Kdyby byl někdo extra rychlý a zvídavý, může si započítat v Početníčku na str. 28 – 30. Ale není to povinné. Pouze, pokud Vám to počítání nepůjde, bude lepší více procvičovat a udělat pár příkladů – třeba z každého cvičení jeden sloupeček nebo řádek. Ale jak Vás znám, Vy jste takoví draci, že to budete mít za 10 minut hotové a všechno! 

ČJ to vezmeme letem světem: V učebnici skočíme až na stranu 71, kterou si uděláte ústně, možná Vám budou muset rodiče pomoci s určování rodů ve cv. 5 – je to ta Čáslav, ta Olomouc…. Ale cvičení 3 budu chtít písemně do sešitu. Pak se podíváme na další strany – vždy jen ústně a jedno doplňovací cvičení do sešitu.Takže to bude vypadat následovně. 72/  cv. 2, 73/cv. 3

A máme tu staronové učivo – SLOVESA: Slovesa jsou slova, která nám říkají, co kdo dělá nebo co se s ním děje. Určujeme u nich osobu, číslo a čas. Pamatujeme si? Takže str. 74 opět ústně a cv. 3 do sešitu písemně.

5. ročník:

matematice se podívejte nejlépe na Matýskovu matematiku – tentokrát 2. díl a s panem Tužkou dejte stranu 20 a 21.

hotovo? Tak teď to zkusíme v našem PS A str. 65 – příklady a odpověď celpou větou. Pak na PS B máme spoustu procvičování na str. 23 – a tu byste mohli dorazit už celou. V početníčku opakování +/- na str. 31, 32 a nové učitvo k procvičení na str. 31/cv. 1. Klukům se určitě bude líbit slovní úloha z učebnice na str. 66 – 67. Projďěte si je, počítat můžete jen ústně.

V ČJ si zopakujte na www.umimecesky.cz v doplňovačce koncovky přídavných jmen – dle vzorů MLADÝ/JARNÍ/OTCŮV/MATČIN. Napište mi, jaké jste měli skóre.

Pak se podívejte do učebnice na str. 70, kde je báječný text o historii letectví. Dáte si cvičení pod textem ústně, ale cv. 5,6 budu chtít písemně do sešitu.  Cv. 6 neopisuješ, jen píšeš 1 slovo: příklad mládě holuba – vy napíšete jen slovo HOLOUBĚ.. atd.

Na str. 71 nám začne to pravopisné peklo o němž jsem Vám už říkala. Je důležité si nastudovat červený rámeček. Doporučuji si vyrobit „tahák“ na papír – viz. mé foto v příloze. Něco podobného, hodně barviček, aby to bylo pro Vás srozumitelné, nechat vždy ležet před sebou, když budete cvičení. Do přílohy Vám dám ještě list s vyjimkami. Pokud máte možnost, vytiskněte si ho a taktéž používejte jako tahák. Stále na očích! Hotovo?

Tak teď si přečtěte v učebnici text o letu Jana Kašpara v roce 1911, pak otočte list na str. 72 a sve svými taháky odpovězte na všechna cvičení. Požádám o cv. 10 písemně do sešitu. Pak do konce týden budeme procvičovat v zeleném PS: opáčko učiva na str. 39, 40, 42 a nové učivo na str. 44. 

Budu ráda za každou zpětnou vazbu – ať už z Vaší strany nebo strany Vašich rodičů – jestli je učiva hodně nebo naopak málo, jak to zvládáte, jestli všemu rozumíte nebo jste v koncích. Až přejdou tyto – věřím, že poslední mrazy, chystám u nás na dvorku venkovní učebnu a v rouškách budu připravena po jednom žáčkovi přijímat návštěvy těch, kteří učivu nerozumí. Ale až se oteplí, dneska by nám zmrzly nosy.

Toť ze strany výuky od mé maličkosti pro tento týden vše. Pošlu ještě úkol do PČ. 

Papá

p. uč. Denisa.