ZŠ a MŠ, Lovčice

Pondělí 4. 5. 2020

A je tu máj – půjdeme v háj!

Ahoj děti, zdravím Vás poprvé v květnu! A moc mě těší, že Vás takhle pozdravím ještě 2x a pak už se budeme zdravit ve třídě!!! JUCH! 🙂

Jaký byl týden? Jaké byly čarodky – dělali jste doma oheň? A co májka? Komu se povedla? Moc děkuji Atěnce a Míšovi Krejčímu za fotky májky, Kubíkovi za fotku čarodky a kapříka – dobrý lov. A Staníkovi za fotky z cyklovýletu do Větéřova a jeho tajemného podzemí. Staník mi psal, že ve Větéřově stálo stejné hradiště jako v Nechvalíně na „klobouku“ a údajně se podzemními chodbami dalo dojít z Větéřova až do Nechvalína… huhúúúú, bych se tam bála!

My jsme se na filipojakubskou noc byli večer okoupat a udělali jsme si u vody na zahřátí malý ohýnek. Zato pořádná vatra byla v sobotu, protože jsme spáchali již třetí indiánskou saunu – dám fotku do Třídní galerie. Stejně tak tam přidám fotky májek, čarodky a Atěnčiny božské květeny a Kubova kapříka (pokud to byl kapřík…) a Staníkův cyklovýlet výlet do podzemí (líbila se mi otočná lavička na vyhlídce). A málem bych zapomněla – Aťka byla na konvalinky a dala kytku k pomníku padlých u fary. Moc díky. 

A teď vzhůru do práce. Týden bude zase o jeden pracovní den kratší, tak to nebudeme přehánět. Navíc nás čeká pekelně horký víkend, tak si ho užijte nějakým prima výletem a zmrzlinou.

 

5. ROČNÍK

MA: Nejprve výsledky řešení úloh z minulého týdne: str. 79/1: tanky 8.000, letadla 3.000. Cv. 2: vojáků 4krát, tanků 7krát, letadel 10krát. Cv. 3: Zemřelo 1.064.000 obyvatel. Str. 80/4: 2.100, cv. 5: 125.000, cv. 6: 80.000. vyšlo Vám to taky tak?

V tomto týdnu budeme pokračovat dál – opakování zlomků. Pro nás bude tady důležité si zopakovat dvě věty. Jak vypočítám například jednu třetinu z daného čisla? Ano! dané číslo dělím třemi. A jak vypočítám tři dvacetipětiny z daného čísla? Nejdříve dané číslo dělím 25 a pak MUSÍM vynásobit třemi, protože jsou to TŘI dvacetipětiny! Nezapomněli jste? 🙂

Takže úkol tohoto týdne – str. 81 a 82.

ČJ: Pravopisníček – pokračujeme v krasojízdě na str.13+15, 14+16, 17+18, 19+20. Každý den dvě strany.

 

4. ROČNÍK

MA: My tento týden mrkneme trošku na geometrii a pak uděláme velký skok v učebnici k opakování +/-/./: a zaokrouhlování u čísel do milionu.

Takže se vypravíme na hrad Švihov – zkuste si ho najít na mapě, vygooglit nějaké zajímavosti a fotky. V učebnici na str. 85 budeme pracovat ústně. Pak hupneme do PS A str. 69 a PS B 29/1,2,3.

Převody jednotek přeskočíme, ty budeme dělat spolu ve škole a pustíme se znovu do počítání. Terry Fox – velmi zajímavá osůbka, určitě si o něm něco vygooglujte!!! Uč. str. 88 opět ústně, PS A 74  v PS B už nemáme k tomuto opakování NIC! :-))

Sbíráte něco? Kaminky, mušle, známky, obrázky….? Jirka v učebnici na str. 89 s kamarády sbírá obaly od čokolád. Cv. 1, 2 písemně, cv. 3 ústně. Na str. 90 je spousta slovních úloh. vyberte si DVĚ cvičení, která vypočítáte do sešitu + odpověď. Zápis psát nemusíte, ale je důležité si najít klíčová slova k číslům, abychom mohli úlohy spočítat. K tomuto tématu máme v PS A str. 75. 

ČJ: budeme jako pyšná princezna rozkazovat: „Zavaž mi střevíček!“  a pokračujeme na str. 92, kde nás čekávýznamná česká osobnost František Běhounek – opět si jej zkuste na internetu najít a přečíst si o něm. Pak vypracujte ústně všechna cvičení, jen cv. 5 písemně. Dále pak str. 93 – ústně, cv. 6 napíšeme do sešitu. 

Av půli týdne nás čeká nové učivo, ale vůbec se nemusíte bát, zvládneme to hravě. Jen si musíme zapamatovat nové slovní spojení PODMIŇOVACÍ ZPŮSOB. Určit, zda je sloveso v podmiňovacím způsobu je velmi jednuché, protože jde o složený slovesný tvat, který je skládá z příčestí minulého – např. dělal, skládal, stříhal… a tvaru slovesa BÝT ve tvaru bych, bys, bychom, byste, by. Tedy dělal bych, skládala by, stříhali bychom. Často se to slůvko bych pojí se spojkami aby, kdyby, pak vznikne složenina abych, abychom, kdybys, kdyby.… V podstatě jde o to, že danou činnost bychom udělali, kdyby byla splněna nějaká podmínka – proto podmiňovací způsob. Velmi dobře to znáte: „Já bych ten koš vynesl mami, kdybych měl čas. Já bych dostal jedničku z diktátu, kdybych uměl pravopis. Já bych jela v létě do Řecka, kdyby nebyly uzavřeny hranice. Zkuste si vymyslet nějaké věty. 

A teď hurá do učebnice na str. 94 za Mikulášem koperníkem – ústně, cv. 5 písemně. Str. 95 opět ústně, cv. 8 písemně. Abychom to stvrdili, tak se v PS červeném podíváte na str. 49 – každý den jedno cvičení.

 

Uf! Tak toho tento týden teda je!

Snad to zvládnete, budu držet pěsti a těšit na na brzy na viděnou.

 

A pište, foťte – sdílíme v Třídní galerii!!!

Papá p. uč. Denisa