: Poslední dubnové pondělí :-)

Ahoj kamarádi!
Máme tu poslední dubnové zprávy z ředitelny. Jaký byl minulý týden? Měla jsem zprávy od Staníka, že na kole pojede do Větéřova do podzemí, tak netrpělivě čekám na pokračování, jaké podzemí se ukrývá ve Větéřově. Mimochodem jsem tam byla taky v minulém týdnu – u pana veterináře pro nějakou medecínku pro našeho kocoura Tymiána. Věteřovská fara s kostelem a jejich okolí mě vždycky vezme za srdce. 
Taky jsem dostala zprávu, že v televizi už proběhlo vysílání AZkvízu junior, kde vystupoval náš Jirka, tak se můžete kouknout taky.

Tady je odkaz: https://decko.ceskatelevize.cz/az-kviz-junior

Musí tam být datum 26. 4. 2020, už jsem viděla a můžu říct, že je to paráda!
A jaký byl můj týden?
Kromě domácích a zahradních prací jsem si ušila další dvě sukně, zrestaurovala jsem starodávné plážové lehátko (v třídní galerii) a v sobotu Vám už vyrobila prototyp na úkol do pracovních činností tohoto týdne – i s postupem v příloze ve formátu PDF. Ve čtvrtek totiž máme filipajakubskou noc, nebo taky valpuržinu noc nebo jen prostě po keltsku BELTAIN – noc ohňů. Předpověď počasí zatím není pozitivní, že bychom si mohli udělat pořádnou vatru a postavit májku, ale snad to vyjde a budeme si moci každý aspoň doma na dvorku, na zahradě večer posedět u ohníčku, opéct buřty a vztyčit máječku. Ta totiž bude za úkol na tento týden. Schválně zadání dávám už v pondělí, abyste si mohli do čtvrtku koupit mašličky (pokud je nemáte z Velikonoc doma). Májka je sice mužská záležitost – chlapec ji postavil své milé před domem, ale v tento podivný čas si myslím, že si máječku může vyrobit i dívka. Ve středu Vám hodím na web úkol do čtení – právě text týkající se Beltainu, ať si rozšíříte obzory. 🙂 Mno a protože v pátek je 1. máj – lásky čas, taťka určitě půjde políbit mamku pod rozkvetlou jabloň a Vy máte od školy volno, protože tentot den je Svátek práce a do práce (ani do školy) se nejde.
Mno a teď vzhůru do práce, ať ten páteční svátek oslavíme – jak jinak než prací!
 
5. ROČNÍK:
ČJ: Pravopisníček str. dvojice sstran na každý den: 10+34, 11+35, 12+36. Budeme opakovat shodu podmětu s přísudkem – čas minulý. Je-li podmět rodu mužského životného, pak přísudek končí na měkké i, je-li rodu muž.neživ. nebo rodu žen., pak končí na tvrdé y a je-li podmět rodu středního, pak končí přísudek na A. Konkrétně: ti muži káceli, ty ženy praly, ty stromy rostly a ta káčata plavala v rybníku. Učivo 4. ročníku a všichni si už určitě vzpomínaji!

Ve čtvrtek vezmete do ruky zelený PS a vypracujete str. 48, cv. 38, 39 a cv. 40 opět napíšete do sešitu. Je tam v zadání vytvoř slovní spojení, ale já budu chtít, abyste vymysleli s danými přídavnými jmény celé věty – a to hezké, dlouhé, zajímavé, vtipné věty! 🙂

MA: Nejdříve výsledky úloh z minulého týdne: 77/1: 7.200 km, 6.000 km, 9.600 km, 3.000 km, 25.800 km. 72/2 a) 1.100,- Kč,  b) 1.650,- Kč, c) 8.800 Kč, d) rolník: 13.200,- Kč, ministr. 105.600,- Kč.

Str. 78: 1.064.000 posluchačů, 882.000 lidí bez práce, 49.000 skautů. 

A tento týden Vás požádám o dělení v PS A na str. 79 – 80. Ppodíváme se opět na téma 2. světové války – to se bude klukům počítat, že? 🙂 Úlohy 5 a 6 jsou velmi smutné, protože se týkají obětí 2. sv. války. Protože se blíží také mimo jiné výročí ukončení 2. sv. války, určitě nebude pro Vás problém napsat mi do mailu, kolik let uplynulo od ukoončení této strašlivé události a možná byste mohli zanést kytičku k pomníku padlým u nás v obci. Doufám, že víte, kde tento pomník stojí.

 

4. ROČNÍK:

ČJ: My budeme zase trošku procvičovat a psát do sešitu. V učebnici na str. 87 si vybereme jen cv. 4 – napiš a hned skočíme na str. 89, kde navštívíme pana Pythagora a zahájíme zbrusu nové učivo: Slovesný způsob. My už umíme u sloves určovat OSOBU, ČÍSLO A ČAS, teď tedy přidáme způsob. Kouzelník nám v bublinkách vysvětluje princip těchto způsobů. Mě bude stačit, když pochopíte způsob oznamovací – těmito slovesy prostě oznamujeme nějakou informaci (píšu Vám úkol, koupala jsem se v rybníku, ušiju si ještě jednu sukni) a způsob rozkazovací, kterým rozkazujeme (umyj nádobí, piš hezky, běž si hrát ven). Podmiňovací si necháme až na květen do školy.

Takže Pythagoras na str. 89 vše ústně, str. 90 a krásná paní Božena Němcová, ústně, pís. jen cv. 4, slovní druhy urči jen u 2 vět. A ještě str. 91 ústně, napíšete cv. 5. Dovyprávěj pohádku ústně!!!

PS červený: str. 48/cv. 1,3

MA: tady budeme procvičovat, co jsme se naučili minulý týden – písemné dělení: PS B 24/cv. 2 a v Početníčku str. 32 celou. A nesmíme zapomenout taky trošku geometrie, tak hupneme do aquaparku do vody! (jen ve fantazii)

V učebnici na str. 84 je pro nás opakování o krychli a kvádru, tak si přečtěte, pokud doma v krabici ještě najdete svou dřevěnou stavebnici z dětství, můžete si  postavit ve cv. 2. A velmi jednoduché procvičování tohoto učiva najdete v PS A na str. 68/1,2,3,4.