Prvouka a ČAS – vzdělávejte se v astronomii

Takový tip na aktivity doma u PC, které pro Vás připravila Hvězdárna a planetárium Brno.

 Sedíme doma, ale to neznamená, že je astronomie stranou 

Dobrý den,všichni sedíme doma, ale to neznamená, že jde astronomie stranou. Můžete se dívat na nebe, na naše astronomické pohádky a/nebo absolvovat Internetový kurz astronomie. Tak pojďte na to. Myslíme na vás a nemůžeme se dočkat, až k nám zase přijdete! Vaše Hvězdárna a planetárium Brno

Vzdělávejte se v astronomii

Astronomický kurz je určen pro malé, větší i největší. Dozvíte se, co se děje na nebi. Dozvíte se, jak se na nebe vlastně dívat! Najdete odpovědi na záludné otázky. Prozradíme vám, jak si vybrat ten správný dalekohled. Zabrousíte do doby, kdy vznikal náš vesmír. Budeme společně spekulovat o nevyhnutelném zániku našeho světa. Nebojte se s kurzem začít, nezahltíme vás vzorečky a výpočty, nic takového! Cesta k solidním astronomickým znalostem bude čtivá a zábavná. Čeká na vás řada informací, několik desítek docela jednoduchých úloh, stovky unikátních obrázků i snímků, a jakmile narazíte na potíže, vždy můžete požádat o pomoc odborníka. Na závěr kurzu obdržíte certifikát znalce oblohy. Celý tento kurz, všechny vaše konzultace, veškeré materiály jsou zdarma!

Začít můžete kliknutím na https://www.hvezdarna.cz/astro…

Premiéry v době virové vichřice!

Jistě, není to taková podívaná, jako v našem digitáriu, ale lepší než čumákovat do zdi. Díky bezvadnému přístupu všech tvůrců, se můžete podívat na některé pohádkové příběhy, které jsme vytvořili pro naše planetárium – ve verzi pro plochý monitor. Postupně se dočkáte Měsíce u krejčíhoPtačího ostrova a Robinsonky. V posledním případě i v anglické verzi.Na pohádky se doklikáte na našem facebookovém profilu www.facebook.com/hvezdarna.brn… nebo na Youtube kanálu.

Jukněte na Venuši

Planeta Venuše je atraktivním nebeským cílem sama o sobě. Vždyť jde po Slunci a Měsíci o to nejjasnější vesmírné těleso, které můžeme běžně spatřit na obloze. Ostatně stačí se každý večer podívat na nebe. Nepříliš vysoko nad západem na něm spatříte jak velmi nápadnou Venuši, tak i souhvězdí Býka s jeho nejjasnější stálicí – naoranžovělým hvězdným obrem Aldebaranem. Mezi Aldebaranem a Venuší uvidíte i hvězdokupu Plejády (česky Kuřátka). Tvoří ji pět modrobílých hvězd rozmístěných na ploše o průměru dvou měsíčních úplňků. I malý dalekohled pak přidá přinejmenším několik dalších desítek hvězd. Faktem je, že na Venuši se díváme ze vzdálenosti zhruba 95 milionů kilometrů, hvězda Aldebaran je 6 a půl milionkrát dál a hvězdokupa Plejády dokonce 40milionkrát dál než Venuše! Venuše vznikla spolu se Sluneční soustavou, proto je stará 4 a půl miliardy roků. Aldebaran je obří hvězdou (zhruba 40krát větší než Slunce), která je na sklonku zářivé existence. Je o 2 miliardy roků starší než Venuše! To Plejády jsou vlastně holátka. Stáří hvězdokupy se odhaduje na pouhých 100 milionů roků.  
  Sledujte nás Facebook @hvezdarna.brno
www.hvezdarna.cz
  Kontaktujte nás e-mail@hvezdarna.cz
541 321 287  Navštivte nás Kraví hora 2, 616 00 Brno
konečná tram. 4 (nám. Míru) 
  Jestli odněkud vyrazit do vesmíru, tak právě z Kraví hory, v centru města Brna. Svět kolem nás je báječným místem pro život a odpověď na vše je 42!
Tak na co čekáte?
Jsme Hvězdárna a planetárium Brno.