Velká objevitelská výzva – putování po Katastru

Ano, ano, je tady velká objevitelská výzva. Budeme putovat po jedné malé zemičce jménem Katastr. Čti dál a dozvíš se více. Všechno začíná jedním tajemným nálezem…

Nález mapy

Život ve škole bez dětí je pěkná nuda. Někdy nám ale nachystá dobrodružná překvapení. Představte si, že jsem hledal klubko obyčejného motouzu. Nemohl jsem ho najít ve třídách, ani ve sborovně, a proto jsem zkusil štěstí na půdě. Půda je chladné a tmavé místo, z koutů a škvír na vás zírají oči pavouků a netopýrů, brr, honem najít klubko a pryč! Klubko nikde. Ale všiml jsem si cípu zahnědlého papíru vyčnívajícího ze staré truhly. Sáhl jsem tedy po něm, a byla to mapa. Prastará mapa ukazující jednu malou zemi, zemi, která se jmenuje Kastastr. Katastr obce Lovčice.

Mapu jsem roztáhl na velkém stole a četl exoticky znějící místní názvy. Zdalipak tam někde žijí loupežníci nebo lidojedi, zdalipak se v husté džungli prohánějí tlupy křičících opic, zdalipak jsou tam zářící města s kašnami a sochami z mramoru? Ta místa musíme prozkoumat! Róbaniny, Kuče, Tihelně, Nad Vávrovó Červenó, Pytlácké žlíbek, Greša, Studený hory… A tak dál a tak dál. Už mám cestovní horečku. Už se balím a vyrážím na dobrodružnou výpravu! Díky, osude, za prastarou mapu!


Objevitelská výzva – vyhlášení a pravidla

Víme, že děcka v Lovčicích nejsou žádné bábovky. Proto vypisujeme dobrodružnou objevitelskou výzvu pro všechny děti, jejich kamarády, rodiče, prarodiče i náhodné kolemjdoucí. Pojďme objevovat tu naši malou zemičku jménem Katastr. 

Jednou za čas se v Učebně Google a na nástěnce před kostelem objeví fotka nějakého místa, na kterém je ukryta schránka s žetony. Spolu s fotkou uveřejníme i nějaké informace o tom místě, ve které části země Katastr jej naleznete a podobně. 

Vaším úkolem bude se na to místo vypravit, nalézt schránku, ukořistit jeden žeton a uschovat si jej. Na každém místě naleznete žeton jiné barvy, takže po skončení výzvy uvidíme, kdo bude mít posbíraných nejvíce barev, kdo se vypravil na nejvíce míst a kdo si tedy zaslouží jmenovat Největším dobrodruhem celého Katastru / Největší dobrodružkou celého Katastru.

Budeme moc rádi, když po cestě, nebo na místě samém pořídíte nějaké fotky a pošlete nám je. Potěšíte nás i tak, že do Učebny Google napíšete, co se vám po cestě přihodilo, jaké jste viděli živočichy, třeba hrochy v Syslůvce, na jaké jste narazili rostliny, třeba baobaby v Dóbkách.

A co naši zahraniční spolužáci ze Ždánic a Ostrovánek? Kamarádi, i vy se můžete zapojit. Uspořádejte výpravy po svých zemích, foťte zajímavá místa a něco nám o nich napište. Využijte Stream v Učebně Classroom, nebo mail: michal.dusik@zslovcice.eu.

Hodně zdaru!

Michal Dušík, za Královskou zeměpisnou společnost státu Katastr


Místo a výprava číslo jedna

Na prvním místě naleznete žeton barvy modré, barvy naděje. Pokud ho nepoznáte podle fotky, pak prozradím, že ho najdete v Kučích, respektive na hranici mezi Kučemi a Róbaninami. Nedaleko se tyčí Studený hory, takže si na cestu vezměte hodně oblečení, neboť počasí se na horách mění velice rychle!

Zkrátka: hledáte barokní stavbu zasvěcenou Panně Marii. Váží se k ní pověsti, které si můžete přečíst v knížce Lovčice slovem i obrazem.

Už víte, kam se vydat?

Tak někde tady kolem naleznete první schránku s žetony. Poznáváte místo?