Velká objevitelská výzva – výprava druhá

Jsem moc rád, že děcka v Lovčicích opravdu nejsou žádné bábovky! Naopak, objevování a dobrodružství máte v krvi! Spousta z vás se vypravila ke kapličce v Kučích, vnímala tajuplná zákoutí v bujném křoví i svatební rej ruměnic na kmenech lip a ve vůkolní trávě. 


Takže bych vás rád pozval na další výpravu. Čeká na vás zelený žeton v zelené schránce. Tentokrát by to mohl být krásný výlet na kole. Já jsem tam na kole jel. Doporučuji se domluvit s kamarády a vyrazit ve skupinkách. Ale jestli zvolíte jiný dopravní prostředek, je to jenom na vás. 🙂

Takže kam?

Vydáme se na samotný okraj našeho malého království Katastr. Tohle místo najdete na jeho jihojihovýchodní hranici. Zatímco sever naší země pokrývají husté hvozdy plné zvěře a loupežníků, na jihu se rozprostírají úrodná pole. A tam se vydáme. Zkrátka: hledáte místo stvořené pro duchovní rozjímání i rozhledy po kraji. Nebo raději piknik? Žádný problém.


Jak se tam dostat?

Cesta je delší než minule. Máte na výběr dvě možné trasy.

1: Nahoru Putánkou, za autobusovou zastávkou zahnout vpravo, pokračovat kolem vodojemu přes Noviny a Novinky, jít dál po levé ruce minete části Odměrky, Lovecký a Představecký, po pravé ruce minete Padělky. Přijdete na křižovatku, u které stojí Návdankový kříž. Je bílý. Je v poli. Pokračujte stejným směrem polní cestou, levou stranu lemují sady, dříve Návdanky, napravo leží Dóbky (a baobaby?). Po asi osmi stech metrech přijdete k cíli.

2: Cestujete spodem. Směrem k farmě JZD, ale ještě před ní zabočíte vlevo a pak asfaltkou nahoru (Padělková cesta), po levé ruce míjíte Padělky, po pravé pak Prostřední pole a Dóbky. U Návdankového kříže se dáte vpravo polní cestou, pěkně po hlíně mezi polem a plotem, jdete, jdete a jdete a už jste u cíle.

Názvy částí Katastru vám nic neříkají? Tož mrkněte na mapu.


Schránku naleznete v hromadě suti asi 25 kroků zpátky od altánku cestou, kterou jste přišli. Vezměte si žeton, ale kus cihly v ní prosím nechte. Je to závaží. 🙂

Celý výlet se dá pojmout jako okruh. Jeho délka je asi sedm a půl kilometru. Doporučuji vyrazit za sucha. Přece jenom bude polňačka po deštích bahnitá a byli byste jako čuňata. Ovšem, milujete-li dobrodružství, pak bahno je pro vás to pravé. 

Tentokrát bych byl moc rád, abyste odpověděli na tři otázky:

  1. Jak se jmenuje místo, kde je ukryta schránka?
  2. Stojíš v cíli. Rozhlížíš se po kraji. Jak se jmenuje vesnice, kterou vidíš ve stráni na druhé straně údolí?
  3. Slyšel(a) jsi cestou zpívat skřivany? Pokud nevíš, jak zní zpěv skřivanů, poslechni si nahrávku Českého rozhlasu.

https://temata.rozhlas.cz/skrivan-polni-7970641

Těším se, že se podělíte o své zážitky.

Michal Dušík za Královskou zeměpisnou společnost státu Katastr